DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Eliška

O plemeni


Na této stránce můžete naleznout dva nejobsáhlejší a nejvystižnější články o rase Čínský chocholatý pes:

 

Čínský chocholatý pes (Chinese Crested Dog)

 Čínský chocholatý pes (Chinese Crested Dog) je milý, veselý, živý, hravý a plyšový pejsek, který neuvěřitelné miluje objetí a úsměv. K dětem je velmi laskavý. Je to pejsek, který nutně potřebuje stálou a věrnou společnost.

ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Chinese Crested Dog; čes.: Čínský chocholatý pes
PŮVOD:
Čínský chocholatý pes (Chinese Crested Dog) má svůj původ v Africe, kde byli zváni Africkými bezsrstými teriéry. Starověcí Aztékové je drželi jako „zahřívače postelí“ a věřte nebo ne, také je jedli. Čínské obchodní lodě, které na svých cestách zastavovali podél Afriky, a to především pro to, aby odtud tyto psy nalodili, neboť byli na jejich lodích skvělými „policajty“. Přejmenovali je na Chinese Crested a toto jméno jim již zůstalo.
Toto neobvyklé plemeno bylo na Západě poprvé vystaveno v roce 1885, ale jeho první Americký chovatelský klub byl ustanovený až v roce 1979. První uznání udělené AKC bylo v roce 1991. Podobný Mexický naháč byl AKC uznaný již dříve, ale nyní již uznaný není.
Čínský chocholatý pes (Chinese Crested Dog) získal popularitu jako veselý a příjemný společník jak v USA, tak v Anglii. Tot plemeno je častým účastníkem výstav vzácných plemen psů.
Čtyři bezsrstá plemena jsou známá dodnes, jsou jimi: Čínský chocholatý pes (Chinese Crested), Mexický naháč (Mexican Hairless), Indický naháč (Inca Hairless Dog) a Peruánský naháč (Peruvian Inca Orchid).
Toto nejpopulárnější bezsrsté plemeno je stále velice vzácné. Je uznané: CKC, FCI, AKC, KCGB, ANKC, NKC, NZKC, APRI, ACR.
POPIS:
Čínský chocholatý pes (Chinese Crested Dog) je malý, aktivní a půvabný pes, středně velký, jemné kostní struktury. Má hladké bezsrsté tělo, pouze ze srstí na hlavě, tlapkách a ocase, nebo je pokrytý měkkým závojem chlupů.
Existují 2 veriety tohoto neobvyklého psa:
1.) „Hairless“: - je bezsrstý, s výjimkou tlapek, hlavy a ocasu,
2.) „Powder Puff“: - má dlouhou, jemnou srst.
Oba druhy jsou různorodě zbarvení, vždy syté, smíšené nebo tečkované
Lebku má širokou, jemně klenutou. Vzdálenost od týlu ke stopu je stejná jako od stopu ke konci nosu. Hlava je při pohledu shora a ze strany klínovitá. Stop je nepatrný, ale zřetelný. Oči má temné, mandlovitého tvaru, jsou posazené dosti daleko od sebe, mají živý, citlivý a napjatý výraz. Oční linky se rovnají zbarvení psa. Uši má velké a vztyčené, jsou umístěné tak, že základ ucha je v jedné linii s vnitřním koutkem oka. Líce se směrem k čenichu čistě zužují, čenich je dlouhý. Nos je u tmavě zbarvených psů tmavý, u světleji zbarvených psů může být světlejší. Zbarvení či pigmentace čenichu je sytá. Rty má čisté a těsné. Krk je hubený a čistý, směrem od kohoutku k základu lebky je mírně klenutý a nošený vysoko. Horní linie těla je vyrovnaná, směrem k bedrům mírně skloněná. Hrudní kost není příliš prominentní. Žebra má dobře vyvinutá. Ocas je štíhlý, směrem ke koncovému zatočení se zužuje, je dosti dlouhý, dosahuje směrem k hleznům. Když je pes v pohybu, je ocas nesený vesele a může být nošený mírně vpřed zatočený přes záda. V klidu je ocas svěšený v nepatrném zatočení na konci, podobný srpu. Ramena má čistá a úzká. Lokty jsou drženy blízko u těla. Končetiny jsou rovné, dlouhé a štíhlé. Tlapky má jakoby zaječí, s podlouhlými prsty, které se zužují.
Toto plemeno má kůži, která je velice náchylná k k pleťovým problémům a podráždění. Měla by proto být chráněná také proti slunci. Mnoho z nich ja náchylných na lanolín a vlnu. Mnoho z nich také ztratí značné množství zubů, již jako mladí psi. Vzhledem k tomu, že často mají neúplný chrup, neměli by vůbec dostávat žvýkat kosti. Chůze a pohyb jsou živé, hbité a hladké, nejsou afektované ani všední. Pohybují se v poklusu, po jedné linii.
Existují 2 zřetelné druhy tohoto plemene:
1.) „Deer Type“: - je svérázný, plný života, jemné kostní struktury.
2.) „Cobby type“: - je těžší v kostech i na těle.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 28 až 33 cm.
Fena má v kohoutku 23 až 30 cm.
VÁHA:

Čínský chocholatý pes (Chinese Crested Dog) váží k výšce těla přiměřeně, nikdy však více, než 4,5 kg.
SRST:
Čínský chocholatý pes (Chinese Crested Dog)
Bezsrstá varianta má srst pouze na určitých částech těla, jsou to: hlava (hřeben), ocas (chochol) a tlapky od prstů k předním spěnkám a k zadnímu hleznu (ponožky). Struktura všech chlupů je jemná a hedvábná. Oblasti, kde je srst se obvykle zužují do špičky. Tam, kde je tělo bez srsti, je kůže měkká hladká. Hlavní hřeben začíná od stopu a vybíhá do špičky mezi spodinou lebeční a týlem. Srst na uších a tvářích u bezsrsté varianty jsou povolené, u obou variant mohou být trimovány. Zbarvení je jakékoliv, i v kombinaci barev.
CHARAKTER:
Čínský chocholatý pes (Chinese Crested Dog) je malý, aktivní a půvabný pes, středně velký, jemné kostní struktury. Má hladké bezsrsté tělo, pouze se srstí na hlavě, tlapkách a ocase, nebo je pokrytý měkkým závojem chlupů. Je to milý, veselý, živý, hravý a plyšový pejsek, který neuvěřitelné miluje objetí a úsměv. K dětem je velmi laskavý. Děti by však měly být ponaučené, aby k němu nebyly hrubé, ale velice přívětivé, neboť plemeno nemá na rozdíl od ostatních plemen srst, je tedy náchylnější ke zranění. Čínský chocholatý pes je zábavným společníkem, inteligentním, živým a ostražitým. Štěňata by měla být dobře socializovaná a naučená různým hlukům, aby se tak v budoucnosti vyhnula přílišné bázlivosti. Jsou velice napojeni na své majitele a je pro ně dosti obtížné přizpůsobit se novým. Jsou to pejsci, kteří nutné potřebují stálou a věrnou společnost. Je to šťastný a milující společník, plný bystrosti a jásání, který vám poskytne dostatek her a zábavy.
PÉČE:
Čínský chocholatý pes (Chinese Crested Dog) je určený jednoznačně pro život v bytě. Doma jsou dosti živí a aktivní. Mají kůži náchylnou na různá poranění, proto je třeba se k nim chovat přívětivěji. V chladnějším počasí by měli nosit obleček. Z čilých procházek v teplém počasí však mají velkou radost. Vzhledem k tomu, že nemají téměř žádnou srst, jsou vhodní k alergikům. Je velice čistotný, bez zápachu či náchylnosti k blechám.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Čínský chocholatý pes (Chinese Crested Dog) se průměrně dožívá 10 až 12 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Společník.
VYUŽITÍ DNES:
Společník.
PLEMENO:
FCI IX. - Společenská plemena a toy.
Sekce 4 – Bezsrstí psi.
Bez pracovní zkoušky.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
CIN
ČÍSLO STANDARDU:
288/ 11. 05. 1998 (Velká Británie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
24. 06. 1987

 

ČÍNSKÝ CHOCHOLATÝ PES - Chinese crested dog

Č� nský chocholatý pes


Skupina FCI 9
Země původu: Čína

Plemeno čínský chocholatý pes se pravděpodobně vyvinulo z Afrického bezsrstého psa, z něhož čínští chovatelé vyšlechtili psa menšího tělesného rámce. Tento štíhlý, elegantní, živý a v pohybu půvabný pes má měkkou, teplou a hebkou kůži. Osrstění najdeme pouze na hlavě (jako chocholku), na dolních 2/3 ocasu a na tlapkách (jako ponožky). Osrstění čínští naháči (pufíci nebo také labutěnky) mají celý povrch těla porostlý měkkou, středně dlouhou srstí. Uši jsou velké a vztyčené, u labutěnek mohou být i klopené. Tato jemná stvoření jsou robustnější než se zdají, milují slunce a také se rychle opalují, mohou se ale i spálit. Je proto vhodné natřít případně opalovacím krémem. Mají rádi i sníh, v zimě však potřebují více krmení ke zvýšení tělesné teploty.

Čínští chocholatí psi jsou rasou velmi starou. Tito malí, jemní psíci žili v domech Mandarínů jako "vzácní strážci domu" a dostali se v počtu několika exemplářů v minulém století do Ameriky. Původně bylo toto plemeno známo pod mnoha různými názvy jako např. Čínský naháč, čínský jedlý pes, Čínský lodní pes a Čínský královský naháč. Měl i mnoho přezdívek v souvislosti s místy, kde byl objeven. Například v Egyptě byl nazýván Pyramidovým naháčem nebo Naháčem z Gizy, v jižní Africe to byl Jihoafrický naháč a v Turecku pak byli větší psi tohoto plemene zváni jako Turečtí naháči. Je téměř jisté, že čínští námořníci plavící se po širých mořích měli na palubě psy, a že s jejich štěňaty obchodovali v jednotlivých přístavech. Během období moru, který přišel právě z Číny, byli bezsrstí psi nakládáni na paluby lodí, aby lovili hlodavce, kteří byli velice zablešeni a přenášeli tak tuto nemoc.

Na počátku 16. století španělští cestovatelé nalezli čínské chocholaté psy i v Mexiku a dalších částech Střední a Jižní Ameriky. Během 18. a 19. století potkávali britští, francouzští a portugalští průzkumníci tyto psy v Africe a Asii. Do poloviny 19. století se začal naháč objevovat na mnoha evropských obrazech a reprodukcích. V letech 1850 až 1860 bylo několik psů předvedeno na zoologické výstavě v Anglii, v roce 1888 se čínský chocholatý pes ukázal na výstavě v Mnichově. Zásluhu na rozvoji tohoto plemene má však bezesporu Amerika a Anglie.

Stejně jako u ostatních bezsrstých plemen se i u čínských chocholatých psů rodí ve vrzích jedinci bez srsti i osrstění. Spojením dvou holých jedinců, či jednoho holého a jednoho osrstěného se mohou narodit štěňátka obou variet, ve spojení dvou labutěnek se však narodí vždy pouze štěňátka osrstěná. Pokud se narodí bezsrsté štěně, může být po těle, vyjma předpisového osrstění, více či méně porostlé. Pak se jedná o mezityp (semicoat). Takového jedince je nutno pro výstavní účely upravovat.

Číňánci jsou hraví a veselí psi, kteří si dovedou získat snad každého. Milují svého pána a jsou mu naprosto oddáni. Rozhodně nepatří do kotce, spíš do postele svého majitele. Tam jsou totiž opravdu spokojeni. I přes svůj malý vzrůst jsou stateční a dokáží dát vetřelcům na vědomí, že před nimi nemají strach. Jsou též řešením pro některé alergiky. Bezsrstým číňánkům je v zimě lépe pořídit obleček. Všeobecně to ale nejsou psi náchylní na některé nemoci. V jídle si obvykle nevybírají a mají rádi též ovoce a zeleninu.

Kdo si jej pořídí brzy pozná, kolik prázdného místa měl do té doby ve svém srdci. Číňánek jej dokáže vyplnit do posledního zbytku.

Další názvy pro čínského chocholatého psa: Chinese crested dog, Chinesischer Schopfhund, Kinai meztelen kutya, Nagi chinski grzywacz, Kineski kukmasti pas, Kitajski goli pes, Chien Chinois, Chinese naakthond, Kiinanharjakoira, Kinesiska nakenhund, Crestado Chino, Caine Chinezec cu Creasta.

Zpracováno podle zahraničních materiálů

zdroj: www.pazzda.com 

 
 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek